Nyhet 27 mars 2026 Kl 12.47

Rekordmånga studenter och ekonomiskt överskott i högskolan

Under 2025 ökade antalet helårsstudenter vid svenska universitet och högskolor med 12 700 till totalt 340 900. Antalet har aldrig tidigare varit så högt och är en ökning med 4 procent jämfört med 2024. Samtidigt uppvisar lärosätena för första gången sedan 2022 ett positivt ekonomiskt resultat. Överskottet uppgick till 530 miljoner kronor. Det visar UKÄ:s genomgång av fjolårets årsredovisningar från statliga lärosäten samt Chalmers tekniska högskola och Stiftelsen Högskolan i Jönköping.

Universitetskanslersämbetet har sammanställt uppgifter från årsredovisningarna som de statliga lärosätena samt Chalmers tekniska högskola och Stiftelsen Högskolan i Jönköping har lämnat för 2025. Analysen innehåller en uppföljning av omfattningen av utbildningen på grundnivå och avancerad nivå samt en översiktlig ekonomisk uppföljning som bygger på uppgifter ur lärosätenas resultat- och balansräkningar.

De flesta lärosäten överskred takbeloppen

Enligt årsredovisningarna fanns det 2025 totalt 340 900 helårsstudenter vid de 33 lärosäten som ingår i analysen. Det är en ökning med 12 700 helårsstudenter jämfört med 2024, vilket är det högsta antalet någonsin och betydligt fler helårsstudenter än pandemiåret 2021. Att antalet helårsstudenter ökade beror både på att de anslagsfinansierade och att de studieavgiftsskyldiga studenterna blev fler. Under 2025 ökade antalet anslagsfinansierade helårsstudenter med 11 200 till totalt 330 500. De flesta lärosäten överskred sina takbelopp under 2025 och flera producerade utbildning som de inte kommer att få ersättning för. Samtidigt ökade antalet studieavgiftsskyldiga studenter kraftigt, med drygt 1 500 till 10 400 helårsstudenter. Det är det högsta antalet studieavgiftsskyldiga helårsstudenter sedan avgifterna infördes 2011.

Ekonomiskt överskott hos drygt hälften av lärosätena

De 33 lärosäten som ingår i analysen redovisade tillsammans ett positivt ekonomiskt resultat på 530 miljoner kronor för 2025. Både verksamhetsområdet utbildning på grundnivå och avancerad nivå och verksamhetsområdet forskning och utbildning på forskarnivå uppvisade ett positivt utfall – med 320 miljoner kronor respektive 210 miljoner kronor. Det är första gången sedan 2022 som lärosätena redovisar ett samlat positivt utfall och första gången sedan 2021 som verksamhetsområdet utbildning på grundnivå och avancerad nivå uppvisar ett positivt resultat. Lärosätenas högre produktion av utbildning är en viktig orsak till överskottet, samtidigt som kostnadsökningen var lägre än föregående år. Sammantaget uppvisade drygt hälften av lärosätena i analysen ett positivt resultat.

Läs rapporten Lärosätenas årsredovisningar 2025. pdf, 474 kB.

Ladda ner tabellbilagan till Lärosätenas årsredovisningar 2025. xlsx, 102 kB.

Sidan publicerades den 27 mars 2026