Hög etablering bland doktorsexaminerade – många arbetar utanför högskolan
De flesta doktorsexaminerade har en stark ställning på arbetsmarknaden. 84 procent är etablerade på arbetsmarknaden tre år efter sin doktorsexamen. Mer än hälften av de doktorsexaminerade med etablerad ställning arbetar utanför högskolesektorn. Det visar en ny rapport från Universitetskanslersämbetet som undersökt etableringsgraden bland doktorsexaminerade 2013–2020.
Majoriteten av doktorsexaminerade har en stark ställning på arbetsmarknaden. Av de som tog en doktorsexamen 2013–2018 var 84 procent etablerade tre år efter examen. Med etablerad menas att personen var sysselsatt i november under uppföljningsåret, hade en viss arbetsinkomst och inte varit arbetslös under året.
Etableringsgraden skiljer sig inte nämnvärt mellan kvinnor och män. Det finns dock skillnader i etableringsgraden mellan olika forskningsämnesområden. Forskarutbildningar inom medicin och hälsovetenskap, teknik samt samhällsvetenskap leder till en särskilt hög etableringsgrad. Etableringen är något lägre för doktorsexaminerade inom humaniora och konst samt naturvetenskap.
Fler utländska doktorsexaminerade stannar i Sverige
Utländska doktorsexaminerade utgör en allt större andel av alla doktorsexaminerade vid svenska lärosäten. Drygt hälften av de utländska doktorsexaminerade stannar kvar i Sverige efter avlagd examen. Andelen som stannar har ökat under de senaste åren. Men utländska doktorsexaminerade har en lägre etablering på arbetsmarknaden än svenska doktorsexaminerade. För utländska doktorsexaminerade 2013–2018 som bodde kvar i landet tre år efter examen var etableringsgraden 73 procent, medan motsvarande andel för svenska doktorsexaminerade var 87 procent.
– Det är viktigt att notera att etableringsgraden för utländska doktorsexaminerade troligtvis är något underskattad eftersom en del personer kan ha lämnat landet utan att ha anmält sin flytt, säger Louisa Vogiazides, utredare på Universitetskanslersämbetet och författare till rapporten.
Långsammare etablering för doktorsexaminerade jämfört med studenter på grundnivå och avancerad nivå
UKÄ:s rapport visar också att det tar längre tid för doktorsexaminerade att etablera sig på arbetsmarknaden jämfört med examinerade på grundnivå och avancerad nivå. Tre år efter examen har doktorsexaminerade uppnått samma etableringsgrad som examinerade på grundnivå och avancerad nivå uppnått redan efter ett år.
– De doktorsexaminerade kan behöva längre tid för att bli etablerade på grund av forskarutbildningens höga specialiseringsgrad. Att samla på sig flera korta anställningar eller försörja sig via skattefria post-dokstipendier är också vanligt förekommande i början av den akademiska karriären, säger Louisa Vogiazides.
Mer än hälften av de etablerade arbetar utanför högskolan
En majoritet av de doktorsexaminerade med etablerad ställning på arbetsmarknaden arbetar utanför akademin. Mer än hälften (56 procent) av de doktorsexaminerade 2013–2018 som var etablerade tre år efter examen arbetade utanför högskolesektorn. 29 procent arbetade kvar på samma lärosäte där de tog sin doktorsexamen, och 15 procent arbetade vid ett annat lärosäte.
Läs rapporten Doktorsexaminerades etablering på arbetsmarknaden: Examinerade 2013–2020. Pdf, 1 MB.
Sidan publicerades den 10 december 2024